porady

Z czego wynikają takie aspekty światła?

Jeżeli czujesz się śpiący lub ewentualnie nie spałeś nazbyt odpowiednio, być może to znakomity czas na to, żeby ujrzeć się w nowym świetle… literalnie! Światło pomaga dopasowywać naturalne rytmy ciała i umysłu, a niewystarczające lub też właściwy rodzaj światła ma prawo wpływać na nasze zdrowie w zadziwiający sposób.

Z czego wynikają takie aspekty światła?

Ludzkie istoty ewoluowały do cyklu dzień-noc. Blask, jako zwykły obserwator ustawia nasze zegary biologiczne w mózgach i narządach w całym organizmie. Kiedy te zegary, rozpoznawane jako rytmy okołodobowe, pozostają zakłócone, ma prawo to wpłynąć na:

• sen,

• nastrój,

• wydajność badawczą.

Obecne życie nie nadaje się do zgodnego cyklu światła słonecznego oraz ciemności, które wyznaczają wewnętrzne zegary przodków. Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, a odnajdujące się tam światło, nie jest tym, czego potrzebujemy, by działać najprawidłowiej jak potrafimy.

W takich przypadkach ma prawo pomóc światłolecznictwo, popularne również jako fototerapia, które obejmuje prezentację na określone poziomy światła w kontrolowanych warunkach. Jest to wszechstronne kurowanie sezonowych zakłóceń afektywnych, jakie pojawiają się, gdy dni stają się krótkie w trakcie jesieni oraz zimy.

Dla kogo terapia światłem?

W wielu przypadkach terapia światłem ma prawo zastąpić leki dla ludzi z sezonową oraz niesezonową depresją, depresją dwubiegunową i przygnębieniem w czasie ciąży, a w jeszcze innych wypadkach dorzucenie terapii światłem ma okazję wzmocnić wynik samych farmaceutyków. Statystyki sugerują, że kuracja światłem ma prawo być wydajna w leczeniu niewyspania, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem uwagi (ADHD) oraz otępień. Badania wykazały, że może poprawić funkcje motoryczne u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Mechanizmy stojące za rezultatami terapeutycznymi światła nie są do końca zrozumiałe. Przemiany w prezentacji na światło są w stanie mieć wpływ na poziom hormonów melatoniny i serotoniny, jakie pomagają dostosowywać humor i sen. Promienie ultrafioletowe słońca zostały połączone z produkcją witaminy D oraz niższym ciśnieniem krwi, choć nie bez kontrowersji z powodu ryzyka raka skóry wywołanego promieniowaniem UV.

You may also like...